Do darmowej dostawy brakuje Ci: 50,00 zł

Koniak - co sprawia, że jest tak wyjątkowy?
Koniak - co sprawia, że jest tak wyjątkowy?

Koniak uważany jest za jeden z najszlachetniejszych alkoholi. Proces produkcji nie zmienił się przez ponad 300 lat, więc trunek smakuje tak samo jak przed wiekami! Zachwyca wyjątkowym bursztynowym kolorem, co zawdzięcza leżakowaniu w beczkach, ale też doświadczeniu szefa piwnicy, który odpowiada za komponowanie mieszanki. Dowiedzmy się o koniaku najważniejszych informacji, także tego, że koniaku można użyć do innych celów, dodając go do mydła i dzięki temu połączeniu stworzyć coś absolutnie wyjątkowego!



Koniak - jakie jest jego pochodzenie?



Koniak ma długą historię, która sięga 17 wieku. W 1617 roku po raz pierwszy tak określono ten trunek i nie było w tym żadnego przypadku, bo wywodzi się od nazwy miasteczka - Cognac, w którym wszystko się zaczęło. Koniak do destylat winny, którego proces produkcji jest ściśle przestrzegany, aby jego smak i aromat był taki jak przed wiekami. Regulują to specjalne przepisy apelacji AOC Cognac. Główne zalecenia dotyczą zawartości alkoholu (musi być go co najmniej 40%) i czasu leżakowania - przynajmniej dwa lata w dębowych beczkach.

Miejsce powstawania koniaku jest ściśle ograniczone terytorialne. Wszystko odbywa się w środkowozachodniej Francji, blisko Bordeaux. Produkcja skupia się w kilku departamentach: Charente-Maritime, Charente, Deux-Sèvres i Dordogne. W każdym z nich są trochę inne gleby, co wpływa na smak koniaku. Najbardziej znane odmiany to Fins Bois, Bons Bois, Borderies, Petite Champagne, Grande Champagne (dwie ostatnie są najbardziej cenione).

Koniak powstaje z sześciu białych odmian winogron - ugni blanc, colombard, folle blanche, montils, sémillon. Są ściśle określone i dopuszczone prawnie, nie ma tu żadnego przypadku, dzięki czemu szczepy zawsze cechują się delikatnymi, kwiatowo-owocowymi aromatami. Charakteryzują się też wysoką kwasowością, co chroni wino przed zepsuciem. Mają również małą zawartość cukru, bo zbyt wysoka mogłaby wzmocnić poziom alkoholu, co wpłynęłoby negatywnie na smak koniaku. A to on jest najważniejszy!


Koniak - historyczne tropy



Chociaż koniak to typowo francuski trunek, który powstaje na określonym obszarze tego kraju, to początków całego procesu należy szukać w Starożytnym Rzymie. Około I w n.e. uprawiano winogrona, z których robiono wino. W późniejszym czasie szczególnie upodobali je sobie holenderscy kupcy, wywożąc je do krajów basenu Morza Północnego. Mimo tak długiego rodowodu koniak nie mógłby powstać, gdyby nie wcześniejszy “wynalazek” - brandy. Powstało przypadkiem, gdy kupcy zaczęli destylować wino, by podczas podróży się nie zepsuło.

W XVIII i XIX wieku zaczęły powstawać duże domy koniakowe -  Hardy, Hennessy, Meukow czy Bache-Gabrielsen. Co ciekawe, wymienione marki zostały stworzone przez obywateli innych krajów niż Francja. Hardy to dzieło Anglika, który w 1863 roku porzucił swoją ojczyznę i osiadł w Republice Francuskiej, by oddać się pracy nad produkcją koniaków, win i szampanów. Irlandczyk Richard Hennessy stworzył słynny koniak nazwany swoim imieniem, gdy zamieszkał w Cognac. Mniej znany jest mający rosyjski rodowód - Meukow, lecz tak samo jak w przypadku popularnych trunków (Hardy i Hennessy) drogi prowadzą do Cognac. Koniak tworzony był we Francji, ale dostarczany ówczesnemu carowi Rosji. A zapotrzebowanie było tak duże, że twórcy koniaku Meukow zdecydowali się na rozpoczęcie własnej produkcji. Akcjonariuszem został oczywiście nie kto inny, jak ówczesny mer miasta Cognac.

Takich historii jest więcej, więc mimo że koniaki pochodzą z różnych krajów, to wszystkie wytwarzane są na terenie środkowozachodniej Francji. Były próby, żeby produkować je też w innych miejscach, co spotkało się ze zdecydowaną reakcją. W 1909 roku wytyczono granice apelacji, a w 1936 roku zastrzeżono nazwę Cognac tylko dla trunków, które powstają w granicach rzeczonego regionu i są tworzone w określony sposób.



Jak powstaje koniak - poznajmy wszystkie etapy



    • Kiedy owoce już dojrzeją, rozpoczyna się winobranie. Najczęściej ma to miejsce na początku października i trwa przez cały miesiąc. Moszcz, czyli świeżo wyciśnięty sok z owoców, fermentuje się przez kilka dni (od 5 do 7), co daje wino o niskiej zawartości alkoholu (około 10%).


    • Żeby zwiększyć moc, destyluje się je do 28-32% w miedzianym alembiku. Wybór naczynia nie jest przypadkowy, bo tworzywo wykonane z miedzi neutralizuje niepożądane związki aromatyczne, zwłaszcza siarkowe. Ogrzewany jest on płomieniem gazowym o bardzo wysokiej temperaturze - 1600 stopni Celsjusza. Później wykonuje się po raz kolejny destylację, a uzyskany w ten sposób alkohol o zawartości 70-72% (bonne chauffe), przelewany jest do beczek, gdzie będzie dojrzewał. Trwa to około doby.


    • W czasie drugiej destylacji oddziela się początkową (przedgon) i końcową frakcję (pogon). To dlatego, że znajdują się w nich takie związki jak aldehyd i aceton, które bardzo źle wpływają na smak i aromat alkoholu. To tym bardziej ważny proces, bo są tu też trujące związki jak metanol.


    • Dojrzewanie, określane też jako leżakowanie, odbywa się w dębowych beczkach i trwa co najmniej dwa lata. Beczki mogą mieć różną pojemność, wiek i stopień wypalenia. Używa się dwóch rodzajów beczek wykonanych z drzew, które rosną w lasach Tronçais i Limousin. Ma to ogromne znaczenie dla smaku i aromatu koniaku.


    • Tronçais jest mocno zalesiony, drzewa znajdują się blisko siebie, co wpływa na to, że do koron poszczególnych okazów dociera mniej światła. W efekcie drzewa rosną wolniej, dzięki czemu drewno jest bardziej zwarte. Podczas leżakowania do koniaku dostaje się mniej tanin, co zapewnia dość łagodny smak. Całkiem inaczej wygląda to w Limousin, w którym zalesienie nie jest tak gęste. Przekłada się to na inne doznania aromatyczne - trunek ma ostrzejszy profil smakowo-zapachowy, więcej goryczki i specyficzne aromaty, na przykład wanilii, drewna itp.


    • Każda beczka służy przez 15-20 lat. Co ciekawe, każdego roku część trunku wyparowuje (od 1 do 2,5%).


    • Ostatnim etapem jest kupażowanie, które polega na mieszaniu ze sobą różnych koniaków - kilkudziesięciu, a nawet kilkuset. Różnią się one wiekiem i pochodzeniem, co pozwala uzyskać wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju smak. Ogromną rolę odgrywa tu maître de chai - szef piwnicy, bo to on decyduje o smaku i zapachu koniaku.



A jak powstaje mydło koniakowe?



Wspominaliśmy we wstępie, że koniak to nie tylko szlachetny trunek o bursztynowym kolorze, bo jego charakter i aromat można wykorzystać też w inny sposób, wzbogacając nim środki pielęgnacyjne. Tą drogą poszła manufaktura RareCraft, tworząc unikalną kompozycję zapachową, którą doceni każdy brodacz. Mydło RareCraft Koniakowe dostępne jest w dwóch odsłonach - do brody i golenia.

    • Koniakowe mydło do brody RareCraft dogłębnie nawilża i odżywia włosy oraz skórę, dokładnie oczyszczając i wygładzając jej powierzchnię. To w 100% naturalny produkt bez żadnych sztucznych dodatków. Jego skład został przebadany i jest całkowicie bezpieczny do stosowania na skórze. Zapewnia kompleksową pielęgnację zarostu, jak i skóry pod nim. Jak wszystkie produkty RareCraft mydło koniakowe wytwarzane jest ręcznie, metodą rzemieślniczą wedle autorskiej receptury, która czerpie to, co najlepsze z tradycji, bazując jednocześnie na osiągnięciach współczesnej nauki. Zachwyca zapachem francuskiego koniaku.

 

RareCraft mydło do brody Koniakowe



    • Wyjątkowym aromat koniaku to również znak rozpoznawczy koniakowego mydła do golenia RareCraft. Przeznaczone do wszystkich rodzajów skóry, idealne do usuwania zarostu za sprawą wysokich właściwości pianotwórczych. To zapewnia zawsze gęstą, kremową pianę, którą łatwo rozprowadzić po skórze. Mydło koniakowe jest pełne olejków naturalnych wpływających odżywiająco na skórę i wzmacniając barierę lipidową naskórka. Aloes zaś ma właściwości łagodzące, zmniejszając zaczerwienienie i podrażnienie skóry po goleniu.

 

Koniakowe mydło do golenia RareCraft.



Długa i ciekawa jest historia koniaku. Najbardziej godne uwagi jest to, że choć od czasu powstania tego trunku minęło kilka wieków, to koniak dalej smakuje tak samo, niepowtarzalnie, dzięki czemu nie da się go pomylić z żadnym innym alkoholem.









Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl